ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Միքայել Մելքումյանը, ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Արմեն Աշոտյանը, Արմեն Ռուստամյանը, Գեւորգ Գորգիսյանը, Շուշան Սարդարյանը եւ Շիրակ Թորոսյանը, պաշտոնական այցով Շվեյցարիայում է:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը սեպտեմբերի 25-ին Բեռնում հանդիպել է Շվեյցարիայի Համադաշնության Ազգային խորհրդի նախագահ Դոմինիկ դը Բյումանի հետ:
Շվեյցարիայի Ազգային խորհրդի նախագահը, ողջունելով հայ խորհրդարանականներին, երախտագիտություն է հայտնել այս տարվա փետրվարին Հայաստան կատարած այցի ընթացքում արժանացած ջերմ ընդունելության համար: Դոմինիկ դը Բյումանը ողջունել է մեր երկրում տեղի ունեցած ժողովրդավարական գործընթացները՝ նշելով, որ դրանք լավագույն խթան կարող են հանդիսանալ երկրի հետագա զարգացման ու բարգավաճման համար: «Ինձ համար հասկանալի է այդ ամենը, քանի որ Հայաստանը մշակույթի եւ լավագույն ավանդույթների երկիր է»,-ասել է Դոմինիկ դը Բյումանը:
Արա Բաբլոյանը, շնորհակալություն հայտնելով հրավերի եւ ջերմ ընդունելության համար, նշել է, որ Հայաստանը մեծապես կարեւորում է Շվեյցարիայի հետ ունեցած հարաբերությունների կայունությունը եւ շարունակականությունը. ձեւավորված է բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսություն, ակտիվ են միջխորհրդարանական կապերը, բարեկամական խմբերի համագործակցությունը, առկա է փոխվստահության ու փոխըմբռնման մթնոլորտ: Նա հույս է հայտնել, որ այս այցը կնպաստի երկկողմ միջխորհրդարանական հարաբերությունների առավել ամրապնդմանը:
«Երկու երկրների ժողովուրդների բարեկամությունը դարերի պատմություն ունի, տարբեր իրավիճակներում Շվեյցարիան մշտապես եղել է հայ ժողովրդի կողքին»,-ասել է ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարը՝ որպես ապացույց ընդգծելով հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հարցում Շվեյցարիայի միջնորդական դերակատարությունը:
«Մեր հանդիպումների ժամանակ բազմիցս նշել եմ, որ մենք խնդիրներ չունենք ոչ Թուրքիայի, ոչ Ադրբեջանի ժողովրդի հետ, մենք խնդիր ունենք այն ղեկավարների հետ, որոնք չեն կարողանում հասկանալ կամ գնահատել այն արժեքները, որոնք մենք ձեզ հետ կիսում ենք: Պետք է ձգտենք անել ամեն ինչ՝ պաշտպանելու զարգացող ժողովրդավարությունն ու մարդու իրավունքները թե Հայաստանում եւ թե՛ Արցախում»,-ընդգծել է ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահը: Նրա խոսքով՝ դժվար է զարգացնել ժողովրդավարությունը եւ բացել դռները դեպի Եվրոպա մի տարածաշրջանում, ուր ի դեմս Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի՝ հիմնականում ավտորիտար վարչակարգն է կայացած:
Արա Բաբլոյանը, անդրադառնալով ներհայաստանյան իրադարձություններին, ընդգծել է, որ Հայաստանը եւս մեկ անգամ կարողացավ զարմացնել աշխարհին իր մարդասիրությամբ, հանդուրժողականությամբ եւ ժողովրդավարության ձեռքբերումներով: Նա վստահություն է հայտնել, որ անկախ քաղաքական ուժերի փոփոխությունից հայ-շվեյցարական հարաբերությունները շարունակելու են զարգանալ նույն ոգով:
Կողմերն անդրադարձել են նաեւ երկկողմ տնտեսական կապերի ակտիվացման անհրաժեշտությանը, կարեւորել համագործակցությունը մասնավորապես գյուղատնտեսության, գիտության, զբոսաշրջության ոլորտներում, կրթական ծրագրերի շրջանակում:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը գրառում է կատարել պատվավոր հյուրերի մատյանում՝ Ոսկե գրքում: Այնուհետեւ ՀՀ խորհրդարանական պատվիրակությունը շրջել է խորհրդարանում, մասնակցել Ազգային խորհրդի նիստին, որի ժամանակ շվեյցարացի օրենսդիրները ողջունել են հայ խորհրդարանականներին:

Делегация, возглавляемая Председателем НС Ара Баблояном, находится с официальным визитом в Швейцарии. В составе делегации  вице-спикер НС Микаел Мелкумян, депутаты НС Армен Ашотян, Армен Рустамян, Геворк Горгисян, Шушан Сардарян и Ширак Торосян.
25 сентября Председатель НС Ара Баблоян встретился в Берне с Председателем Национального Совета Швейцарской Конфедерации Домиником де Бюманом.
Председатель НС Швейцарии, приветствуя армянских парламентариев, поблагодарил за теплый прием в ходе своего визита в Армению в феврале с.г. Он приветствовал имевшие место демократические процессы в РА, отметив, что они могут стать лучшим стимулом для дальнейшего развития и процветания страны. “Все это мне понятно, так как Армения – страна культуры и лучших традиций”, - подчеркнул Доминик де Бюман.
Ара Баблоян, поблагодарив за приглашение и теплый прием, отметил, что Армения всемерно осознает важность стабильных и прочных отношений со Швейцарией – налажен политический диалог на высоком уровне, активны межпарламентские связи и сотрудничество групп дружбы, сложилась атмосфера взаимного доверия и взаимопонимания. Он выразил надежду, что данный визит будет способствовать еще большему укреплению межпарламентских отношений.
“Дружба народов двух стран насчитывает  века, в различных ситуациях Швейцария всегда оказывалась рядом с армянским народом”, - заметил спикер НС РА, в качестве доказательства подчеркнув посредническую роль Швейцарии в вопросе нормализации армяно-турецких отношений.
“Во время наших встреч неоднократно отмечал, что у нас нет проблем с народами ни Турции, ни Азербайджана, у нас проблема с их руководителями, не способными понять или оценить ценности, которые мы с вами разделяем. Надо сделать все для защиты развивающейся демократии и прав человека как в Армении, так и в Арцахе”, - подчеркнул Председатель НС РА. По его словам, трудно развивать демократию и открыть дверь в Европу в регионе, где в лице Турции и Азербайджана господствует в основном авторитарный режим.
Ара Баблоян, обратившись к внутриармянским событиям, подчеркнул, что Армения вновь смогла удивить мир своим гуманизмом, толерантностью и достижениями демократии. Он выразил уверенность, что независимо от пертурбаций политических сил армяно-швейцарские отношения будут развиваться в том же духе.
Стороны коснулись также необходимости активизации двусторонних экономических связей и сотрудничества, в частности, в рамках программ по сельскому хозяйству, науке, туризму.
В завершение встречи Председатель НС Ара Баблоян внес запись в Золотую книгу почетных гостей. Затем парламентская делегация РА ознакомилась со зданием парламента, приняла участие в заседании Национального Совета, в ходе которого швейцарские законодатели приветствовали армянских депутатов.